0547777832

03-5070042

כתובת המרפאה:  קרייתי 10 בת-ים

טיפולי שיניים בזמן ההיריון

היריון אינו מחלה, אולם הוא מצריך התייחסות מיוחדות בכל הקשור לטיפולי שיניים. רופאי השיניים ממליצים לנשים רבות לעבור בדיקת שיניים או טיפולי שיניים במידת הצורך לפני הכניסה להיריון. ככלל, טיפולי שיניים פחות מומלצים בשליש הראשון של ההיריון ובחציו השני של השלישי האחרון, למעט טיפולי חירום כמובן או ניקוי אבנית.

מתי כדאי לפנות לטיפול שיניים

בשליש הראשון להיריון מתפתחים איבריו השונים של העובר וישנה רגישות רבה מאד להשפעות חיצוניות, העשויות להשפיע עליו באופן ישיר. שתיית אלכוהול, לחצים נפשיים וגם תרופות שונות, כל אלה ביחד או לחוד יכולים להשפיע על העובר בתקופה זו. בחציו השני של השלישי האחרון להיריון יכולה האישה ההריונית לחוש חוסר נוחות במהלך הטיפול, הנובעת מישיבה ממושכת בכיסא המטופל, ישיבה העשויה לגרום לירידה בלחץ הדם בעקבות לחץ המופעל על העורק. ישיבה כזו יכולה להוביל גם לקשיים בנשימה בשל לחץ על הסרעפת ועוד. מסיבה זו, במידה ומופיעות בעיות שיניים שונות במהלך ההיריון, מומלץ לבצע את הטיפול בשליש השני ולא לדחותו לשליש האחרון.

צילומי רנטגן במהלך ההיריון – האם מותר?

במצבי חירום או במצבים המצריכים ביצוע של צילום רנטגן, אין מניעה לכך במהלך ההיריון, אולם חשוב להקפיד על כל כללי הבטיחות בתקופה זו, לרבות הגנה על האישה ההריונית באמצעות סינר עופרת, בחירה של סרטי צילום שאינם זקוקים לרמות קרינה גבוהות או שימוש בסרטי צילום בעלי סנסור דיגיטלי. ובכל, כדאי להימנע מלבצע זאת בשליש הראשון של ההיריון בעקבות רמת רגישות גבוהה מאד של העובר במהלך תקופה זו.

הטיפול במחלות שיניים במהלך תקופת ההיריון

במהלך תקופת ההיריון עשויות להופיע מחלות חניכיים שונות. אלו יכולות להיות דלקות חניכיים קלות או דלקות קשות מאד. הסיבה לכך נעוצה בשל השינויים ההורמונאליים החלים על האישה ההריונית בתקופה זו, שינויים הורמונאליים המשפיעים ישירות על רקמות חלל הפה ועל החניכיים. הסימנים המעידים על מחלות חניכיים בתקופה זו הם אדמומיות בחניכיים, נפיחות, דימום במהלך הצחצוח, כאב ורגישות במקום וגם ניידות של שיניים. בריאות החניכיים ומצבן לפני ההיריון יכולים להשפיע על הופעתן ומידת חומרתן של מחלות חניכיים בתקופת ההיריון, וזו גם הסיבה מדוע חשוב לשמור על היגיינה טובה לפני הכניסה להיריון.

השפעת מחלות החניכיים על ההיריון

היגיינת שיניים לקויה יחד עם דלקת בחניכיים עשויות לגרום להתפתחות גרנולומה, הנראית כמעין "גידול" על החניכיים ונחשבת לבעיה שכיחה מאד במהלך תקופת ההיריון. על פי לא מעט מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות, נמצא כי מחלות חניכיים שאינן מטופלות כראוי או אינן מטופלות כלל עשויות להשפיע באופן ישיר על מצבו של התינוק ולהביא ללידה מוקדמת  – לידה בשבוע ה – 37 ולמשקל הקטן ממשקל של 2,500 גרם. הצטברותם של חיידקים בדם, המופיעים בעקבות דלקת החניכיים, גורמת לעלייה בריכוזם של חומרים שונים בגופה של האישה ההריונית, האחראיים על הופעתם של צירים מוקדמים.

טיפול תרופתי במהלך ההיריון

עניין מתן התרופות לאישה ההיריון הינו עניין מורכב מאד, השנוי במחלוקת. מכיוון שהתרופות הניתנות לה יכולות להגיע גם אל העובר באמצעות השליה, מומלץ להימנע מהן ככל האפשר ובמיוחד במהלך השליש הראשון להיריון. במידה ויש צורך בתרופות אלו ובמצבים המחייבים מתן תרופות במקום פתרון אחר, מומלץ לבחור בתרופות שקיימות בשוק משנות השבעים ויש מידע רב עליהן, ובמיוחד מידע באשר לתופעות הלוואי שלהן. כדאי להימנע מלקיחת תרופות על בסיס טבעי ובמקרים בהם יש צורך בתרופות נגד כאב או אנטיביוטיקה, חשוב ואף מומלץ מאד להיוועץ עם הרופא המטפל באשר למינון התרופתי הנכון ומידת התאמתה של התרופה עצמה. רופא השיניים יכול להשתמש בחומרי אלחוש במסגרת הטיפול באישה ההריונית, לרבות כאלה המכילים אנדרנלין. השימוש ב"גז צחוק", לעומת זאת, במהלך ההיריון איננו מומלץ מחשש להפלה.

תופעות שונות בחניכיים במהלך ההיריון

במהלך ההיריון עשויות להופיע תופעות שונות בחלל הפה ובאזור החניכיים. אלו יכולות להיות דלקות חניכיים הבאות לידי ביטוי בנפיחות ואדמומיות וכן גם התפתחות של אפוליס הנראה כ"גידול" ומופיע בדרך כלל בחלקו הקדמי של הפה. גם יובש בפה וניידות של שיניים עשויים להופיע במהלך ההיריון, אם כי ניידות השיניים אופיינית לסוף השליש האחרון שלו.

את בהיריון וזקוקה לטיפול שיניים? הגיעו אלינו אל המרפאה ונשמח לסייע לך לבחור את טיפול השיניים המתאים או ההליך הרפואי שיוכל לעזור לך להתמודד עם בעיית השיניים שממנה את סובלת.