0547777832

03-5070042

כתובת המרפאה:  קרייתי 10 בת-ים

תותבות – מהן

במקרים של שיניים חסרות מציעה רפואת השיניים מספר טיפולים שונים והליכים רפואיים שיכולים לעזור למטופל להתמודד עם המצב. אחד מהם הן השיניים התותבות. ישנם שני סוגים עיקריים של תותבות, המוצעים על ידי רופאי השיניים, המתמחים בכך:

  • "תותבות חלקיות" הנשענות על גבי השיניים הקיימות באמצעות ווים מיוחדים ומתאימות במקרים בהם רק חלק מהשיניים חסרות. תותבות אלו עשויות מויטליום ונחשבות לעמידות ויציבות מאד, או מאקריל ואז נחשבות לפחות יציבות ולכן מתאימות במקרים בהם יש צורך בתותבות באופן זמני בלבד.
  • "תותבות שלמות" המיועדות למקרים בהם ישנו חוסר מוחלט של שיניים או במצבים בהם לא ניתן להשתיל בלסת שתלים מיוחדים, בין אם בשל בעיות בריאות למיניהן, חוסר בעצם או אפילו בשל סיבות כלכליות. תותבות שלמות יכולות לשמש כפתרון זמני או כפתרון קבוע. במקרים בהן הן מתחברות ישירות אל השתלים בלסת, הן נקראות "תותבות על". התותבות השלמות ניתנות לחיבור באמצעות הברגה מיוחדת או הדבקה קבועה אל השתלים ואז תהיינה קבועות, או ללא חיבור ישיר, ואז ניתן יהיה לשלפן בעת הצורך.

התותבות המוצעות כיום על ידי רפואת השיניים נבדלות אלו מאלו במידת איכותן, המשפיעה על מחירן. תותבות איכותיות מאד תהיינה יקרות הרבה יותר מתותבות פשוטות יחסית. בחירת התותבת נעשית בעזרתו של רופא השיניים ובהתאם לתקציב ובעיקר בהתאם למצבו של המטופל וצרכיו השונים.

תהליך התאמתן של התותבות אל המטופל

התאמתן של התותבות נעשית על ידי בחינתו של המקום ולקיחת מידות מדויקות של האזור שבו יש להתקינן. המידות נלקחות בעזרת כף אישית, המותאמת באופן ישיר לפה המטופל ובעזרתה ניתן לייצר תותבת בהתאמה אישית. התאמתה של התותבת אל הלסת ואל המקום עצמו היא הכרחית כדי לאפשר התנהלות נכונה, נוחה וטובה יותר והשלמת החסר הקיים.

אם אתם זקוקים לתותבות, חשוב שתפנו אל המומחים בתחום. במרפאת השיניים של ד"ר פליקס סירוטה בבת ים אנו מעמידים לרשותכם מומחים בתחום התותבות המציעים לכם מענה מדויק בהתאמה אישית וטיפול מקצועי ברמה גבוהה. צרו אתנו קשר בהקדם לתיאום פגישת ייעוץ ראשונה.

שיניים תותבות – המדריך המקוצר

רפואת השיניים המודרנית מציעה למטופליה פתרונות רבים העוזרים להתמודד במקרים של שיניים חסרות. פתרונות אלה מאפשרים למטופל לשוב ולהשתמש בשיניו ובמקביל גם ליהנות ממראה אסתטי הרבה יותר. אחד הפתרונות המוצעים כיום הן השיניים התותבות. התקנה של שיניים תותבות מתאימה במקרים בהם ישנו מחסור של שן אחת בלבד או מחסור של כמה שיניים ולעיתים אף כל השיניים שבפה. השיניים התותבות מותאמות באופן ישיר אל המטופל, אל החניכיים שלו ואל מצבם הכללי. קיימים סוגים שונים של שיניים תותבות, הנבדלות אלו מאלו במבנה שלהן, באיכות, במידות וגם במחיר. השיניים מותאמות אל המטופל בהתאמה אישית, תוך התייחסות בין היתר גם אל צרכיו.

סוגים שונים של שיניים תותבות

קיימים כאמור סוגים שונים של שיניים תותבות. כשמדברים על שיניים תותבות מתייחסים בדרך כלל אל קבוצה של כמה שיניים, אולם במקרים מסוימים אפשרית גם שן תותבת אחת בלבד. השיניים התותבות מוצמדות אל השיניים הסמוכות להן באמצעות תפסנים מיוחדים המונעים את תזוזתן מהמקום. ישנם מצבים בהם יש להשתיל שיניים בפה כדי לאפשר את השימוש בשיניים התותבות (מדובר במקרים בהם ישנו חסר משמעותי של שיניים). הבחירה באפשרות כזו מביאה לאחיזה טובה יותר של התותבות החלקיות ומענה מתאים ונוח יותר עבור המטופל. התאמתן של התותבות החלקיות נעשית על ידי רופא שיניים המתמחה בכך והזמנתן חשוב שתעשה אך ורק במרפאות שיניים בעלות ניסיון בתחום זה.

כיצד שומרים על שיניים תותבות

איכותיות ככל שתהיינה, גם למטופל עצמו ישנה אחריות רבה בשמירה על התותבות ובמידת השתלבותן בפה באופן המוצלח ביותר. תחזוקת שיניים תותבות דומה מאד לתחזוקן של השיניים הטבעיות, הרגילות. חשוב להקפיד ולנקות אותן על בסיס יום יומי כדי למנוע הצטברות של מזון בהן. הצטברות של חיידקים בשיניים תותבות יכולה לפגוע גם בשיניים הסמוכות לשיניים התותבות ואף גם בחניכיים עצמן. רופא השיניים וגם השיננית יכולים להדריך את המטופל כיצד להסיר את התותבות וכיצד לנקות אותן באופן היעיל ביותר. הן כדי לשמור עליהן והן כדי לשמור על השיניים הרגילות בפה ועל החניכיים. ניקוי תותבות נעשה בעזרת מברשת שיניים רכה ומשחת שיניים. יש לשטוף אותן תחילה במים פושרים ולצחצח את התותבות באמצעות מברשת השיניים. לאחר מכן יש לנגב היטב את התותבות בעזרת מגבת רכה ולהשרות אותן בתוך כלי עם נוזל מיוחד המיועד לניקוי תותבות. נוזל זה עוזר להסיר שאריות של אבנית ופלאק המצטברות על גבי התותבת. תחזוקת השיניים התותבות מצריכה גם ביקור אחת לכמה חודשים אצל רופא השיניים כדי לוודא שמצבן תקין והן מתאימות באופן המרבי אל החניכיים.

מעוניינים במידע נוסף על תותבות? צרו אתנו קשר עוד היום ונשמח לתאם לכם פגישת ייעוץ מקדימה ולא מחייבת.